pátek 21. října 2011

Neviditelná výstava


Dnes jsem byla po dlouhé době na výstavě a můžu říci, že to byla ta nejzvláštnější výstava, kterou jsem vůbec zažila. Nejdřív jsme museli dát všechny věci, tašky, bundy, brýle nebo cokoliv lesklého do skříňky. Teprve potom jsme mohli vyrazit. 


Když jsem vešla do první místnosti, skoro mě zachvátila panika. Nikde nic nebylo vidět. Ani jediný pidižvatý centimetr před sebou. Vůbec nic. Absolutní tma.
Průvodkyně nám řekla, ať se chytneme stěny a jdeme podél ní. Cestou byly různé překážky jako práh pokoje,  dveře.. Zkoumali jsme věci v kuchyni, v obýváku, koupelně... 
Pak jsme se dostali "ven", což bylo úplně nejhorší. Všude zvuky aut, sanitky, tramvaj, no jako hrozný. Strašný zmatek. Pohybovali jsme se podle hmatu, sahali jsme do stánků, na sloupy, na auta, před sebe, kolem sebe....na sebe. Když nás bylo na jednom místě nashromážděno hodně a chtěli jsme pokračovat, nevěděli jsme kudy. Jak jsme tápali, tak jsme se museli i ohmatávat... Občas to bylo i vtipné.

Potom jsme "zvenku" přešli do myslivny, odkud nás zavedla cesta přes most do "lesa". Tam už zpívali jen "ptáčci", takže to bylo lepší. Jen moc prostoru bez stěn. Potom jsme prošli i skutečnou výstavou. Sochy tam sice byly, ale mohli jsme je opět pouze ohmatat. Skončili jsme v tmavém baru bez kapky světla s nealko pitím. 

Bylo to hodně zajímavé, zvláštní, děsivé, smutné... Zkrátka kdo chce, je to už jen do konce října (info zde).

40 komentářů:

 1. Venku snad zase úplná tma není, abys neviděla. Nebo jste měli zavázané oči?
  Pro mne by bylo lepší kdyby ses vrátila na blog.cz. Nemusel bych, já lenoch, pokaždé vypisovat profil. Ale i tak ti zůstanu věrnej, když tu zůstaneš. :D

  OdpovědětSmazat
 2. Teď jsem tomu "ven" dala radši uvozovky. Venku jsme byli jen v rámci té výstavy, všechno tam bylo "jako", i ten les, i ptáčci.. Z textu to nevyplynulo (psala jsem to se skleničkou medoviny v ruce..) Byli jsme v naprosté tmě, ale všechno tam bylo úplně jako skutečné - auto, kolo, v lese půda...
  Děkuju za názor. A děkuju za věrnost :-D

  OdpovědětSmazat
 3. Mě naprostá tma nedělá vůbec dobře. Svou pracovní kariéru, jsem zakončila ve třísměnném provoze a chodila i na noční. Pamatuji si, jak nám jednou asi na půl hodiny vypnuli proud. Museli jsme si udělat přestávku a sednout si do tajové jídelničky, která byla v části budovy, bez oken. Svítili jsme si mobilama, všichni se smáli a mě se dělalo úplně fyzicky špatně. Trvat ta hnusná tma ještě pět minut, tak jsem se zvedla a utíkala někam ven. Ta výstava, musela být ohromný zážitek.
  Jo. A mě taky víc vyhovoval blog.cz a zbytek bych mohla opsat od Pavla, včetně toho, že za tebou budu chodit kamkoliv. ;-))

  OdpovědětSmazat
 4. Jarko, mně se taky udělalo špatně. Je to takový, že by z toho člověka zachvátila i panika. Prostě tma, že ani jediný milimetr něčeho není vidět, fakt hnus největší. Bála jsem se, že se ztratím, ale stejně jsem furt narážela do lidí a oni do mě.. Zážitek to byl, ale je mi moc, strašně moc líto těch, kteří to zažívat musí.. :-(
  Výstava trvala asi hodinu a půl.. zezačátku jsem fakt myslela, že uteču, ale zkusila jsem to vydržet. Pak už to nebylo až zas "tak" hrozný, ale stejně. Zážitek to ale byl...
  Děkuju moc za tu poslední větu :-)) Právě mi přišlo, že spousta lidem vyhovoval víc blog.cz.. nestěhovala jsem se proto, abyste to sem měli nějak obtížnější...

  OdpovědětSmazat
 5. Tak mi napadá, že by se mi v té tmě docela líbilo, kdybychom tam byli spolu. :D

  OdpovědětSmazat
 6. Neřekla jsem ti, že jsem občas nebezpečná :P

  OdpovědětSmazat
 7. Také litu lidi,kteří nevidí.Ani pořádně nevím,jak jim pomoci na ulici ap.V březnu jsme byli v Itálii -Boloni-tam se zamotal slepec na parkovišti mezi auta-kolega mu šel pomoci-ještě "jazyková bariéra",ale zvládli to.
  Snad se komentář neztratí,jako u Karštejna.

  OdpovědětSmazat
 8. Na takovou výstavu bych nešla, ani kdyby mi za ní někdo zaplatil zajímavou částkou peněz. :) Tmy se bojím jako čert kříže, asi bych tam nevydržela ani pět minut. Nevědět, kdy se mě kdo dotkne, by mě asi stálo vědomí...

  Tvoje stěhování mě vůbec neobtěžuje. Jen to reagování na komentáře je krapet na prd... To ale asi obtěžuje spíš tebe, takže ti povím jen jedno: Kde se cítíš víc jako "doma"? :)

  OdpovědětSmazat
 9. Lydie: musí to být pro ně hodně těžké, i když jsou trochu "zvyklí", ale stejně... Takoví lidé by měli dostávat od státu hodně peněz, ne ti, co nechtějí pracovat...:-(
  S tím komentářem u Karlštejna mě to moc mrzí. Kvůli tomu teď na blogspot vrčím..
  Děkuju, že jsi napsala!

  OdpovědětSmazat
 10. Nobody: Ta tma příjemná nebyla ani trochu, spíš děsivá. Naštěstí tam byla dobrá skupinka, všichni na tom byli podobně, báli se, že zaškobrtnou atd.

  Pamatuju ještě časy, kdy se nemohlo reagovat na komentáře ani na blogu.cz... Kde se cítím víc doma je těžká otázka :D Tam jsem byla přes tři roky, mám tam články, tady je to volnější v tom, že si to tu nečte tolik cizích lidí a nepřipadám si jako blbec kvůli reklamám.. Ale podle komentářů nahoře bych řekla, že hodně lidí by bylo radši, kdybych šla na blog.cz.. Tak možná jo?
  Uvidím příští týden, jestli se vůbec vrátím. Tedy ne sem na blog, pokračovat budu, ale obecně. uáááá

  OdpovědětSmazat
 11. Chápu dobře, že ta výstava bylo takové nakouknutí, jak se žije nevidomým ? Docela rád bych to taky absolvoval, zažil. Kdysi, po operaci očí, jsem měl celý jeden den obvazy, takže jsem vůbec neviděl. I to byla zajímavá zkušenost.

  OdpovědětSmazat
 12. ViKu, přesně tak. Bylo to šílený :((
  Tím obvazem jsi mi připomněl knihu Den Trifidů.

  OdpovědětSmazat
 13. Je i jedna taková restaurace, nevidomí tam obsluhují.

  Den trifidů je skvělá knížka.

  OdpovědětSmazat
 14. Něco jsem o ní kdysi zaslechla, ale ještě jsem tam nebyla.
  Ta kniha se mi taky moc líbila.

  OdpovědětSmazat
 15. Už když jsem slyšela o kavárně POTMĚ jsem si říkala, že by to mohl být zajímavý zážitek. Prostě vyzkoušet si, jak se žije nevidomým. Myslím, že žít se dá všelijak, ale přijít o oči, to by pro mě bylo asi to nejhorší.
  Blog nebo blogspot, je mi docela jedno. Na blogu ale nemusím hlídat, jestli máš nový článek, tam se mi to vždycky ukáže.

  OdpovědětSmazat
 16. Den Trifidů jsem četl, príma knížka. Viděl jsem i film, ale ten už se mi tolik nelíbil (existuje tuším i poměrně nová verze, já viděl takový hodně starý). Knížka je knížka no :-)

  OdpovědětSmazat
 17. Ta výstava musela být opravdu pozoruhodná. Můžu říct, že úplná tma mě taky děsí a když vyhodí proud, tak hned zapaluji svíčky (proto si svíčky dávám stále na jedno místo a zapalovač taky, abych nemusela dlouho tápat - jinak, výhoda je mobil, který aspoň trochu posvítí, pokud není samozřejmě vybitý.
  Ne, nemám ráda tmu,ale ta výstava musí být zajímavá zkušenost, trochu se vcítit do světa nevidomých.
  Jinak, k tvé otázce - kdybych si mohla vybrat, taky bych byla pro blog, ze stejných důvodů - neustálé vypisování jména a blogu je vážně otravné.
  Ale, sluníčko, jak už jsem psala, kvůli tobě to podstoupím, takže se řiď svým srdcem a buď tam, kde se cítíš líp. To omezování v komentáři je sice otravné, ale my to přežijem, neboj.
  (A chybí mi tu smajlík, takže jako by tu byl jeden usměvavý...)

  OdpovědětSmazat
 18. Ad Den trifidů - knížka je opravdu skvělá, viděla jsem i seriál Den trifidů, trochu naivní (natočený snad někdy v 70.letech), ale celkem dobrý, pak jsem viděla dva filmy, jeden nový, ale nebyl nic moc. Začátek dobrý, pak to zkonili, škoda dobrého tématu.

  OdpovědětSmazat
 19. - Šári, já už bych do takové kavárny snad ani nešla, jen kdyžtak abych jim pomohla v podnikání..

  - ViKu, film asi dávali nedávno v televizi, viděla jsem z něho dvě minuty a usoudila, že se to knize ani za nic nevyrovná..

  OdpovědětSmazat
 20. - Vendy, s těmi komentáři to bylo skutečně lepší na blogu.cz..už jen kvůli žlutým smajlíkům, které mám moc ráda :-) Ještě mě napadlo, že bych se zeptala správce, jestli tam budou vyskakovací reklamy často, nebo jestli to byla jenom ojedinělá výjimka...

  Tu knížku jsem četla asi v jedenácti, tak už si z ní tolik nepamatuju. Hlavně začátek byl skvělý, úžasně popsaný. Pak si vzpomínám, jak potkal tu holku a usoudil, že má pěkný nehty, že to byl vědec, ... Vlastně ti trifidi měli být původně pro výrobu energie? Pak byli něco jako křídlatka česká 8-O .. Pokud se nepletu. A na konci se učili všechno odzačátku, vyrábět chleba...

  OdpovědětSmazat
 21. Ta výstava musela být zajímavá. Já se chystám jít do kavárny potmě, až u nás bude. Upřímně si nedovedu představit, jaké to je žív v úplné tmě, jak se s tím lidé dokáží vyrovnat... Jak musí být zmatení a bezradní když se něco děje... Já sama nosím brýle a je mi velice nepříjemné, když si je z nějakého důvodu musím sundat ( vidím bez nich dost mizerně) a co teprve žít bez úplné možnosti vidět?

  OdpovědětSmazat
 22. Zajímavá výstava, asi obohacující zkušenost. Bála bych se. Taky, když nejde elektřina, okamžitě zapaluji svíčky. Mně tu chybí smajlíky, ale za Tebou půjdu až na konec světa. :-P

  OdpovědětSmazat
 23. - Victoria: Mně stačilo být v té místnosti, odkud z různých koutů houkala sanitka, troublia auta... Sice jsem věděla, že je všechno jen jako, ale bylo to hodně stresující...

  - Amélko: když nad tím přemýšlím, výpadek proudu jsem už dlouho nezažila :O, naštěstí..
  Chodit za mnou na konec světa bych nedoporučovala!! :D Kolikrát jsem při výletu zavedla ostatní na špatnou cestu :D Což mi vlastně připomíná výrok té mé kamarádky :DD

  OdpovědětSmazat
 24. Tak zítra vyrážím, ach jo :( Snad se ozvu do středy.

  OdpovědětSmazat
 25. Hned mne napadlo, že to byla výstava abychom poznali, jak se cítí nevidomí. Něco jsem o tom jen slyšela, tak jako o té kavárně. Musí to být opravdu strašné vidět jenom tmu a přece jsou i tito lidé šťastni a rádi na světě (viděla jsem v televizi reportáže). A co se týče blogu, je mi to fuk, přesměrovala jsem si tě sem a bude-li třeba, jdu zpátky, není problém. Hlavně, že vím, kde jsi a vždy ráda přijdu na návštěvu.

  OdpovědětSmazat
 26. Představa absolutní slepoty mě děsí. Nechci na to ani pomyslet...Taková výstava a ochutnávka nevidění, to je určitě užitečná věc. Často si totiž zrak nechráníme a neopatrujeme jak bychom měli.

  A který blog máš používat? Vcelku je to jedno. Já vidím plus pouze v tom, že na blog.cz nemusím v komentáři vypisovat jméno.. Ale jak vidíš, chodila jsem tam a chodím i sem...:)

  OdpovědětSmazat
 27. Tak jsem chtěl v anketě taky hlasovat - doporučit spíš blog.cz a to kvůli lepší přehlednosti komentářů - ale ještě s tím počkám, ještě jsou k dispozici 4 dny na odevzdání hlasu a jsem taky ve znamení váhy.. ta ošklivá reklama se tam vrátila, což mě překvapilo, jakoby neměli novější nápady..

  OdpovědětSmazat
 28. O tomto počujem prvý krát, keď to tak čítam, príde mi to, nechceli tou výstavou zdravím vidiacim ľudom ukázať svet nevidiacich - neviem, tak som to pochopila.

  OdpovědětSmazat
 29. výstava zní fakt zajímavě, rád bych to zažil, bohužel ji už ale asi nestihnu... každopádně díky za tvoje dojmy :-)
  čím dál budeš od toho fašisty blog.cz, tím imho líp. navíc ses tady pěkně zabydela, přijde mi :-)

  OdpovědětSmazat
 30. Ta výstava byla trochu horor, ale jinak asi zajímavá zkušenost.
  Pokud bych si měla vybrat, Šárko, byla bych raději, kdyby ses vrátila na starý blog, tady mám trochu problémy, ale zatím si s nimi dokážu poradit.
  Měj se pěkně. Hanka

  OdpovědětSmazat
 31. Pokud je někdo od narození slepý, je to pro něj asi o hodně jiné než pro toho kdo o zrak přijde následkem úrazu, ať už v dětství nebo v dospělosti, protože VÍ o co přišel. Já bych asi začala propadat klaustrofobii. Den Trifidů - super kniha. Tomu dvoudílnému filmovému zpracování jsem se raději vyhnula abych si nezkazila názor jako u Kmene Andromeda. Mě nedělá žádný problém na kterém blogu zrovna jsi, mám tě v oblíbených, takže stačí jeden klik. A i komentáře už jsem tady na blogspotu zvládla, páč tu mám víc známých takže už to také není problém.

  OdpovědětSmazat
 32. Výstava působí zajímavě, ale mě by to asi dost vystresovalo a vyděsilo...
  V oblíbených mám už tuto stránku, takže je mi v podstatě jedno, kde jsi :)

  OdpovědětSmazat
 33. Tak to musela být opravdu zajímavá výstava! :) Nikdy jsem o ničem podobném neslyšela, znám klasické výstavy obrazů, soch apod.. ale tohle slyším (čtu) poprvé :) Ráda bych si to taky vyzkoušela :)

  OdpovědětSmazat
 34. Tohle muselo být hrozně zvláštní... Podobné pocity jsem měla, když jsme byli na dovolené na chlaloupce ve vesnici, kde byla v noci tma. Opravdová tma, že nebylo vidět ani na krok. Nebylo to moc příjemné...

  Je mi jedno, kde budeš, ale co vím, jedna z mých oblíbených blogerek, která už nebloguje, kdysi přešla na Blogspot.com a po krátké době se vrátila zpátky na Blog.cz. Záleží, co tobě lépe vyhovuje, já budu chodit tam i tam :).
  Komentáře z Exploreru mi pořád nefungují...

  OdpovědětSmazat
 35. Tak jsem si konečně opravila tvou novou netovou adresu-nového blogu-pořád jsem chodila na tu kde už nepíšeš, hrozné se mnou!-:)
  To chození potmě, to určitě není příjemné, ale někdy není špatné si vyzkoušet, jak trpí ti, co nejsou zdraví.
  Já jsem konzervativní, takže vzhledem k výše psaným komentářům se přikláním k jejich návrhům.To se týče tvého dotazu na Blog.-:)

  OdpovědětSmazat
 36. Na tej výstave som bola . :) Dokonca som už párkrát niečo podobné absolvovala, hoci priznávam, že návšteva takéto Louvru ma berie viac ako takéto moderne chobotiny .
  Podľa mňa je fakt jedno, kde si . :) Skôr by som sa zamerala na realitu a prestala sa toľko trápiť pre hlúpy blog . :)

  OdpovědětSmazat
 37. Lis, máš pravdu. Budu teď blogování muset prostě omezit. Lepší je žít v realitě..

  OdpovědětSmazat
 38. Musela to být hodně zvláštní výstava a ty pocity, které si popsala v článku...lituji ty lidi a nedovedu si představit, že bych neviděla. Přijít o všechny ty barvy, tvary, jenom si všechno představovat. Na druhou stranu musí mít tito lidé neuvěřitelnou fantazii a ostatní smysly se jim také vyvinou.

  OdpovědětSmazat
 39. My tam jdeme v uterý ze třídou.Tak snad to neni tak hrozný.Musim ríct kdyz vejdu do tmave mistnosti tak me zachvatí velka panika...Docela se i bojim :(

  OdpovědětSmazat

Děkuji za komentář :)